Torchbearers

Pam Morris-Walton and Frank Walton
Emcees
WVON Radio Personalities

2019 EZRA PROJECT TORCHBEARER LEGACY AWARD RECIPIENTS

Keynote Speaker and the 2019 Arthur M. Brazier Award for Church and Community Advancement

Rev. Dr. Leon Finney
The Woodlawn Organization and Metropolitan Apostolic Church

2019 Presidents Award for Denominational and Community Support

Dr. Lou Della Evans-Reid
Fellowship Missionary Baptist Church, Chicago
(Rev. Charles Jenkins, Pastor)

2019 Gerald Nuckolls Award for Christian Education

Mrs. Glendora Daniels
Saint John Church-Baptist
(Dr. James Dunn, Jr., Pastor)

Dr. Barbara Martin
Apostolic Church of God
(Dr. Byron T. Brazier, Pastor)

Elder Lee Wakefield
Apostolic Faith Church
(Bishop Horace E. Smith, M. D., Pastor)

2019 Ervin-Carter Award for Church Leadership

Deacon Charles Alexander
Saint John Church-Baptist, Chicago
(Dr. James Dunn, Jr., Pastor)

Sister Jesse Denson
Apostolic Church of God
(Dr. Byron T. Brazier, Pastor)

Sister Barbara Trotter
Apostolic Church of God
(Dr. Byron T. Brazier, Pastor)

2019 Ella Mae Davis Award for Pastoral Care

Dr. Carolyn Goosby
Pastor of Christ Centered Church Ministries, Chicago

Dr. Charles Reid
Pastor of Bethesda Worship Center, DesPlaines

Previous Award Recipients

2012

Sister Isabelle Brazier – Apostolic Church of God

Sister Earnea Bosley – Apostolic Church of God

Sister Lucille Brumfield – Apostolic Church of God

Mrs. Evangeline Carey – First Church of God (Gary, Indiana)

Trustee Sylvia Franklin – Apostolic Faith Church

Evangelist Florence Hall – Apostolic Faith Church

Sister Bessie Jordan – Apostolic Church of God

Rev. Robert J. McGee, Sr. – Apostolic Church of God

Sister Odessa Patterson – Apostolic Church of God

Evangelist Mary Thompson – Ebenezer House of Prayer

Sister Tommie Tyler – Apostolic Church of God

 

 

2013

Mrs. Maureen Beard – Saint John Church-Baptist

Sister Bertha Caesar – Living Springs Community Church (Glenwood)

Sister Juanita Evans – Mount Zion Pentecostal Church of Jesus Christ in Gary, Indiana

Dr. Naomi Green – Saint John Church- Baptist

Elder Nathan Haymon – Apostolic Church of God

Elder Clifton Howard – Apostolic Faith Church

Dr. Dorothy Jackson – Apostolic Pentecostal Church of Morgan Park

Mother Mae Ella Kinnard – Apostolic Church of God

Ms. Jessie Mitchell – Saint John Church-Baptist

Deacon John Wakefield – Hazel Crest Assembly Church

President’s Award – Evangelist Sarah Martin – Apostolic Faith Church

President’s Award – Trustee Michael Sailes – Saint John Church-Baptist

 

2014

Sister Doris Burton – Third Baptists Church

Elder Hiram Jackson – Rehoboth Apostolic Church

Dr. Mary Hale McElroy – Emmanuel Baptist Church

Mother Joy Pearson – Pilgrim Baptist Church

Mother Mollie Plummer – True Vine Missionary Baptist Church

Assistant Pastor Dorothy Randolph – Dixmoor House of Prayer

Dr. Esther Ruth Collier Reid – Bethesda Worship Center (DesPlaines)

Deacon Kenneth Walls – Hope Church-Chicago

Evangelist Avis West – Ebenezer House of Prayer

Sister Diane Wheeler – Apostolic Church of God

President’s Award – Trustee Wallace Witten   – Apostolic Church of God

 

2015

Recipients were identified this year; however, in recognition of the death of Trustee Michael Sailes, the ceremony was postponed. In addition, due to health and other issues, not all proposed recipients were able to accept the award.

 

2016

The Gerald R. Nuckolls Award for Christian Leadership

Sister Joan Collier – Apostolic Church of God

Evangelist Betty Stephens – Hazel Crest Assembly Church

The Ervin-Carter Award for Church Leadership

Elder Richard McBride – Jesus Name Apostolic Church

Mrs. Josephine Taylor – Coppin Memorial A.M.E. Church

The Ella Mae Davis Award for Pastoral Care

Deacon Roscoe Butler – House of Prayer (Kankakee)

Rev. Dr. Louis Toney (retired) – Coppin Memorial A.M.E. Church

The President’s Award for Denominational Service and Leadership

Deaconess Katherine Thompson – Saint John Church-Baptist

 

2017

The Gerald R. Nuckolls Award for Christian Education

Elder Maurice and Evangelist Ada Landry

Deacon Jimmie and Minister Ida Carpenter

The Ervin-Carter Award for Church Leadership

Brother Fred and Dr. Esther Cooper

Deacon Will and Evangelist Sarah Martin

Trustee McKinley and Deaconess Marjorie Seaphus

The Ella Mae Davis Award for Pastoral Care

Apostle Aaron and Pastor Mable Royster

The President’s Award for Distinguished Service and Leadership

Rev. Dr. Estrelda Alexander, President, William Seymour College

The Arthur M. Brazier Award for Church and Community Development

Bishop Horace E. Smith, M. D. – Apostolic Faith Church, Lurie Children’s Hospital and

Former Presiding Bishop of the Pentecostal Assemblies of the World

 

2018

The Gerald R. Nuckolls Award for Christian Education

Dr. Joyce Gaye – Saint John Church-Baptist

Ms. Charlotte Warren – True Light Church-Baptist

Evangelist Shirley Shepherd Wright – Dixmoor House of Prayer

The Ervin-Carter Award for Church Leadership

Evangelist Patricia Ingram – Second Mount Vernon Missionary Baptist Church

Sister Jessie McCall – Prince of Peace Apostolic Church

Rev. Gloria Randolph – Giving God the Glory Ministries, Inc

The Ella Mae Davis Award for Pastoral Care

Apostle Charlene Crossley – The Church on the Way Praise Center

Bishop Charles Davis – Indiana Avenue Pentecostal Church

The President’s Award for Distinguished Service and Leadership

Rev. Ivory Nuckolls – Apostolic Church of God

Rev. Ronald Smith, Sr. – Apostolic Church of God

The Arthur M. Brazier Award for Church and Community Development

Dr. Jeanne Porter King – Christ Community Church and Transporter Group (C.E.O.)